Jakie właściwości ma zielona herbata?

Zielona herbata pochodzi z Chin. Jej lecznicze działania są doceniane od tysiącleci. Przez wielu zielona herbata jest traktowana, jako środek na odchudzanie i oczyszczenie organizmu z toksyn. Jednakże posiada wiele innych, przydatnych właściwości, o których warto wiedzieć.

Jakie właściwości posiada zielona herbata?

Przede wszystkim zielona odmiana herbaty nie podlega procesowi fermentacji, To pozwala zachować jej walory smakowe oraz cenne składniki. Pijąc napar z liści zielonej herbaty dostarczamy organizmowi witaminy: A, C, E, B, aminokwasy, polifenole, alkaloidy, lipidy, garbniki, silne antyoksydanty, teinę oraz minerały (cynk, fluor, wapń, mangan, miedź, potas). Według Japończyków regularne picie naparu z liści zielonej herbaty wspomaga leczenie ponad 60 schorzeń.

Na co działa zielona herbata?

Zielona herbata jest zalecana na odchudzanie (powinna być wypijana pita na noc, przed snem, ale musi być z drugiego parzenia). Katechiny z zielonej herbaty mają wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej oraz nasilają zużycie tłuszczów z pożywienia przez organizm. Zielona herbata ma także zdolność zwiększenia aktywności niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy oraz wzmacnia termogenezę i przyśpiesza utlenianie tłuszczów. Picie zielonej herbaty przedłuża życie człowieka średnio o 3 lata (od 4 do 10 filiżanek), zmniejsza zachorowalność na miażdżycę (cztery filiżanki dziennie). Prowadzone obecnie badania wykazują, ze picie tej herbaty może chronić mózg przed różnymi formami starczej demencji. Badania nad właściwościami herbaty wykazały również jej antynowotworowe działanie, które posiada dzięki silnym przeciwutleniaczom.

Na co działa zielona herbata?

Zielona herbata pobudza i orzeźwia umysł, dzięki zawartości teiny (która działa tak jak kofeina). Po wypiciu filiżanki herbaty zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a mija uczucie znużenia i zmęczenia (charakter pobudzający ma tylko świeży napar, który został uzyskany najwyżej po 3 minutach). Zestaw cennych substancji w zielonej herbacie sprawia, że jest nieoceniona w profilaktyce chorób układu krążenia. Potrafi przeciwdziałać odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, zatrzymuje wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu, przez co zapobiega tworzeniu się skrzepów. Dlatego też picie zielonej herbaty może zapobiec takim chorobom jak:

  • nadciśnienie,
  • zawał serca,
  • choroba wieńcowa,
  • udar mózgu.

Zawarte w zielonej herbacie związki zapobiegają paradontozie, nieprzyjemnemu oddechowi czy nawet próchnicy.