Ile kofeiny ma zielona herbata i czy warto ją pić?

Smakosze kawy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez ulubionego naparu, który jest rytuałem, ale także pierwszym zastrzykiem energii, bez którego nie sposób się obudzić. Niemniej, kawa to jeden z tych napojów, które nie cieszą się zbyt dużym uznaniem wśród lekarzy. W nadmiarze kawa jest po prostu szkodliwa, a niestety mamy do czynienia z sytuacją, w której wielu ludzi nadużywa tego napoju, narażając się na bezsenność, problemy sercowe, przemęczenie, a nawet nudności. Warto również podkreślić, że kawa w rzeczywistości nie pobudza trwale. Skok tzw. energii następuje po chwili i dosłownie na chwilę, dlatego tak często sięgamy po kolejną filiżankę, mając nadzieję, że tym razem się odpowiednio pobudzimy. Tymczasem, alternatyw nie brakuje. W trosce o własne zdrowie warto zastanowić się nad zamiennikiem.

Ile kofeiny ma zielona herbata i czy jest zdrowa?

Zielona herbata to fantastyczna alternatywa dla ludzi uzależnionych od kawy, którzy pragną nieco ograniczyć spożywanie ulubionego napoju, a jednocześnie nie czują się na siłach, by zrobić to w sposób radykalny. Jak wiadomo, gwałtowne odstawienie kawy wiąże się z przykrymi konsekwencjami, które mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Nikt nie chce zmagać się z migrenowymi bólami i brakiem koncentracji przez taki okres. Zielona herbata jawi się w takiej sytuacji jako wspaniałe rozwiązanie. Ile kofeiny ma zielona herbata? Zawartość kofeiny w zielonej herbacie jest znacznie mniejsza. W filiżance zielonej herbaty znajduje się około 30mg kofeiny. Dla porównania, filiżanka kawy zawiera już prawie 100mg. Widać wobec tego solidną różnicę, aczkolwiek odstawienie kawy może z zieloną herbatą być znacznie przyjemniejsze. Mniejsza zawartość kofeiny, ale jednak zawartość, dlatego organizm poradzi sobie z taką zmianą znacznie lepiej niż w przypadku radykalnego odstawienia kofeiny.

Zielona herbata i jej właściwości

Zielona herbata bardzo często pojawia się w jadłospisie osób znajdujących się na dietach redukcyjnych. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że jest niskokaloryczna i znacząco wpływa na usprawnienie przemiany materii. Co więcej, jest naparem moczopędnym i wobec tego fantastycznie spisuje się w charakterze elementu umożliwiającego oczyszczanie organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn. Warto równocześnie dodać, że ma właściwości przeciwutleniające, a wielu lekarzy uważa, że już jedna filiżanka każdego dnia może zapobiec pojawieniu się poważnych schorzeń. Uważa się również, że usprawnia pracę mózgu, wpływając korzystnie na poziom koncentracji, ale także pamięć oraz dobre samopoczucie. Niestety nie można tego samego powiedzieć o kawie. Ta w nadmiarze prowadzi do stanów depresyjnych, rozdrażnienia, a także neurotyczności. Zastanawiając się nad tym ile kofeiny ma zielona herbata, warto jednocześnie przeanalizować szereg zalet tego naparu pod innym kątem. Jej właściwości są niemal nieograniczone.