Jakie witaminy poprawiają wygląd skóry?

Współcześnie piękny i młody wygląd jest ważny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Piękna i nieskazitelna cera to marzenie niejednej kobiety. Istnieje wiele czynników mających wpływ na wygląd skóry. Do takich czynników zalicza się promieniowanie słoneczne, czynniki genetyczne, środowiskowe i klimatyczne, sposób odżywiania i pielęgnacji, a także stres oraz wiek.

Jaką dietę należy stosować, aby mieć piękną cerę?

Dieta zapewniająca piękną cerę musi być bogata w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K oraz o witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach (np. witamina C) i witaminy z grupy B: B2 i B3. Witamina A, inaczej określana jako retinol to najefektywniejsza substancja spowalniająca procesy starzenia się skóry. Jest to witamina w tłuszczach, która szybko dociera do warstwy rogowej naskórka, a w mniejszym stopniu do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Głównym zadaniem tej witaminy jest odnowa naskórka. W skórze właściwej wpływa zwiększenie wytwarzania kolagenu i elastyny, co poprawia jędrność, napięcie i nawilżenie skóry. Witamina A pozytywnie wpływa także na koloryt skóry, gdyż redukuje przebarwienia, plamy starcze, posłoneczne, a nawet zmniejsza widoczność piegów. Beta- karoten kumuluje się w skórze, dzięki czemu posiada zdolność wiązania rodników tlenowych i chroni skórę przez szkodliwym działaniem promieniowania UVA. Tłuszcz ułatwia wchłanianie tej witaminy, a witamina E i cynk podnoszą efektywność wykorzystania tej witaminy przez organizm.

Jakie jeszcze witaminy poprawiają wygląd skóry?

Witaminy poprawiające wygląd skóry to także witamina E (tokoferol), która jest nazywana eliksirem młodości. Podstawowym zadaniem tej witaminy jest opóźnianie procesów starzenia się skóry za pomocą efektywnej neutralizacji wolnych rodników. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który cechuje się właściwościami nawilżającymi i ujędrniającymi skórę. Tokoferole posiadają zwiększoną zdolność wiązania wody przez skórę oraz wzmagają tworzenie się kolagenu. Witaminę E znajdziemy w takich produktach jak: olej słonecznikowy lub rzepakowy, kiełki pszenicy, oliwa, orzechy laskowe, ziemne, włoskie. Jako witaminy poprawiające wygląd skóry są traktowane także witaminy D, K, C i z grupy B. Witamina D ma zdolność poprawy napięcia skóry, przyśpiesza jej regenerację. Z kolei witamina K posiada właściwości łagodzące podrażnienia czy zaczerwienienia skóry, dodatkowo rozjaśnia zmęczoną i poszarzałą cerę. Witamina C chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Dieta bogata w witaminę C zapewni jędrną i piękną skórę na długo.