Co odpowiedzieć na pytanie-jak się dobrze odżywiać?

Zdrowe odżywianie jest ważne nie tylko z uwagi na utratę wagi. Zdrowe odżywianie ma wpływ na nasze samopoczucie, kondycję czy osłabienie objawów niektórych chorób (np. skórnych lub autoimmunologicznych). Dlatego też ważne jest, aby znać zasady zdrowego odżywiania i stosować je każdego dnia dla dobra naszego organizmu i jakości życia.

Jak się dobrze odżywiać- podstawowe zasady

Do najważniejszych zasad zdrowego odżywiania zalicza się przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Do posiłków należy wybierać produkty jak najmniej przetworzone, warto spożywać owoce w dwóch porcjach dziennie i jeść jak najwięcej warzyw. Ograniczeniu powinny ulec węglowodany w naszej codziennej diecie. Warto uświadomić sobie, że zdrowe odżywianie nie jest ani skomplikowane ani czasochłonne. Należy zacząć od wypracowania prawidłowych nawyków. Zmiany powinno się wprowadzać małymi krokami, ale konsekwentnie. Do zasad zdrowego odżywiania zalicza się systematyczne nawadnianie organizmu przez cały dzień. Dzień powinno się zacząć od śniadania, które zapewni energię na cały dzień i zapobiegnie podjadaniu. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania etykiety produktu, aby uniknąć dodatkowego cukru z takich produktów jak soki, jogurty smakowe czy płatki śniadaniowe.

 

Najlepszym wyborem na posiłek są zawsze warzywa. Warzywa mają wiele witamin, mało kalorii, dużo błonnika i składników mineralnych. Z codziennej diety warto usunąć cukier, produkty light i fit. Dietetycy obecnie zalecają, aby ograniczyć spożywanie węglowodanów, a zwiększyć spożycie tłuszczu. Jeżeli już chcemy zjeść węglowodany należy wybrać te dobre, czyli pełnoziarniste, z mąki razowej zamiast z wysokooczyszczonej. Do nawadniania organizmu powinna służyć tylko woda i ziołowe herbaty.
Zdrowe odżywianie powinno być różnorodne, pozwalające poznawać nowe smaki. Taka różnorodność zapewni też dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Na pytanie jak się dobrze odżywiać można także usłyszeć odpowiedź o jedzeniu mniejszej ilości mięsa, o ograniczeniu alkoholu czy uzupełnieniu diety o naturalne probiotyki. Zdrowe odżywianie to posiłki pełne minerałów, protein, wartości odżywczych, które nie obciążają naszego układu pokarmowego.

Jak ułatwić sobie zdrowe odżywiane każdego dnia?

Zdrowe odżywianie nie jest skomplikowane i wystarczające jest zastosowanie się do prostych, praktycznych wskazówek, aby wcielić w życie zasady zdrowego odżywiania. Podstawą zdrowego odżywiania w domu jest odpowiednia organizacja kuchni. Należy zaprzestać kupowania i gromadzenia słodyczy i niezdrowych przekąsek. Warto pamiętać, aby w trakcie jedzenia nie przeglądać telefonu czy oglądać telewizji. Należy zadbać o zdrowy sen i wypoczynek, gdyż osoby niewyspane mają większą ochotę na niezdrowe przekąski. Nie trzeba rezygnować ze wszystkiego, ale należy jeść wszystko z umiarem, a 90% spożywanych produktów powinno stanowić zdrowy wybór.