Jak być zdrowym, w tym chorym świecie.

Współczesny świat jest zupełnie inny od tego, który pamiętają nasze babcie i nasze mamy. Dziś wybierając się na zakupy do sklepu, świadomy konsument zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie produkty obecne na półkach są zdrowe. Mimo że zostały dopuszczone do sprzedaży i prawdopodobnie są smaczne.
Podobnie jak dania serwowane w wielu popularnych i uwielbianych restauracjach i jadłodajniach, chętnie kupowane nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Dlatego z biegiem czasu tak potrzebny jest dostęp do wiedzy, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów od żywienia. Osoby, które mówią nam, co powinniśmy jeść a czego unikać.

Co jeść żeby być zdrowym

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zdrowa dieta jest bardzo indywidualną kwestią. Jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad, których powinniśmy się trzymać, aby spożywany pokarm nam służył, zamiast szkodzić.
Nasze pożywienie powinno być przede wszystkim jak najmniej przetworzone, zawierać głównie surowe warzywa i owoce. Istotne jest, aby spożywać produkty, które rosną w naszej strefie klimatycznej, ponieważ te importowane z odległych krajów są nasączone pestycydami oraz chemicznymi środkami szkodliwymi dla naszego zdrowia. Jeżeli spożywamy mięso, powinno ono być pozyskiwane z pewnych źródeł, gdzie hoduje się je w humanitarnych warunkach i karmi produktami naturalnymi bez antybiotyków i pasz GMO. Ogromna ilość żywności dostępniej w sklepach zawiera w sobie żywność genetycznie modyfikowaną, która jest jeszcze do końca nieprzebadanym eksperymentem, a skutki pożywania takich produktów będą prawdopodobnie znane dopiero za kilkanaście lat.
Warto zwrócić także uwagę na nadmiar cukru w naszej codziennej diecie. Nie jest tajemnica, że spożywanie cukru i innych substancji słodzących sprzyja powstawaniu otyłości, nadwagi oraz wielu schorzeń, do których należy m.in. cukrzyca. Stąd istnieją duże obawy przed wszystkimi słodzonymi produktami, które dostępne są w sklepach.

Jeżeli już wiemy co jeść żeby być zdrowym , warto jeszcze zastanowić się jak żyć, aby nie stracić tego zdrowia?
Posiłek jest dla ciała tym, czym modlitwa i medytacja dla ducha, pokarm nas odżywia, aby pożywienie służyło naszemu ciału, warto spożywać posiłku w spokoju, bez pospiechu i w miłej atmosferze. To samo tyczy się całego naszego życia, spokój, poczucie radości, obcowanie z ludźmi, którzy napawają nas radością, jest dla nas korzystne i sprzyja naszemu zdrowiu. Natomiast stres i nadmiar bodźców napędza nasze ciało, pobudza i powoduje szkodliwe napięcia.