Jakie znaczenie ma posiłek, który spożywamy po treningu?

Każdy, kto uprawia sport lub trenuje, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, to co spożywamy przed treningiem w trakcie i po treningu. Wielu z nas zadaje sobie pytanie co powinno się jeść po treningu? Czy muzę jeść węglowodany od razu po treningu? Czy powinienem zjeść białko od razu po treningu? Czy jeżeli tego nie zjem, to coś mi się stanie, czy stracę mięśnie? I ile czasu powinno upłynąć, nim spożyję posiłek po treningu?

Co to jest posiłek po treningowy i co powinno się jeść po treningu

Przede wszystkim od razu warto podkreślić, że nie musimy jeść od razu po treningu. Nie ma konieczności wcześniejszego przygotowywania posiłków, wożenia ich z sobą, aby od razu, bezpośrednio po skończeniu ćwiczeń spożyć go. Nic się nie stanie, jeżeli wrócimy do domu i dopiero wtedy coś zjemy. Acz kolwiek, jeżeli mamy taki posiłek białkowo-węglowodanowy to jak najbardziej jest on dopuszczalny. W szczególności, jeżeli jesteśmy na budowaniu asy.
Co w takim razie powinniśmy zjeść, kiedy już wrócimy do domu po treningu?
Od razu po treningu nie są wskazane posiłki bogate w tłuszcze, ponieważ tłuszcz spowalnia wchłanianie białka. A po treningu nasze ciało jest głodne białka, więc pełnowartościowy posiłek powinien składać się przede wszystkim z aminokwasów z warzywami, mięso z ziemniakami, makaron z mięsem chudym, indyk z warzywami i ryżem curry. Ogólnie rzecz biorąc, posiłek powinien składać się z białka, węglowodanów i warzyw.

Najważniejsze zasady, których powinniśmy się trzymać, komponując swoje posiłki po treningowe, to przede wszystkim pamiętajmy, żeby były one pełnowartościowe, jeżeli jesteśmy na redukcji, to nie powinny być spożywane bezpośrednio po treningu. Skład ich to głównie białko pełnowartościowe, chude, węglowodany w zależności od gustu, mogą to być proste, ale także złożone jak pieczywo pełnoziarniste, oraz dużo warzyw, np. brokuły, ziemniaki, kalafior, pomidory.

Trenując, zdarza nam się zapominać, że równie ważna jest jakość produktów, które spożywamy. Najwięcej zastrzeżeń można mieć co do jakości mięsa, którego jednak sportowcy spożywają bardzo dużo, mowa przede wszystkim o ogromnych ilościach kurczaka, jako najlepiej przyswajalne i chude źródło białka, tak chętnie polecanego przez trenerów. Dlatego wybierając rodzaj mięsa, z jakiego przygotowujemy nasze codzienne posiłki, warto wybierać te z upraw ekologicznych, z farm drobiu, na których zwierzęta nie są trzymane w klatkach i karmione paszą nafaszerowaną antybiotykami. Świadomy wybór mięsa z upraw kontrolowanych bez wątpienia wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.