Czy warto stosować dietę na wodzie?

Przed ważnym wydarzeniami lub imprezami zawsze chcemy schudnąć z dodatkowych kilogramów, które pojawiły się nie wiadomo skąd. Dlatego też w każdym sezonie pojawiają się nowe diety czy metody mające pozwolić nam stracić nadprogramowe kilogramy. Jedną z popularniejszych diet jest dieta na wodzie. To modna kuracja o działaniu odchudzającym, która jest zaliczana do typowych głodówek, więc ma niewiele wspólnego ze zdrowym i odpowiednio zbilansowanym jadłospisem.

Na czym polega dieta na wodzie?

Ten rodzaj diety polega na piciu wody przez kilka dni i niejedzeniu. Niektóre modele tego postu pozwalają na włączenie do diety owoców i warzyw. Warto jednak pamiętać, że woda nie zastąpi pełnowartościowych posiłków. Najbardziej restrykcyjny wariant tej diety polega na piciu wody, herbaty oraz kawy przez 3 dni. W tym czasie należy wyeliminować wszystkie inne produkty z jadłospisu. Taki post wodny jest popularny w naturalnych ruchach zdrowotnych i odnowy biologicznej w połączeniu z medytacją.

Od diety na wodzie warto odróżnić japońską dietę wodną, która w rzeczywistości jest prozdrowotnym rytuałem. Polega on na rytuale picia wody. Każdy dzień rozpoczynamy od określonej ilości wody, a przed każdym posiłkiem należy sięgnąć po szklankę wody z cytryną lub miętą. Sprawia to, że szybciej wypełniamy żołądek i czujemy się syci. Kolejna porcja wody powinna zostać wypita 1,5 godziny po posiłku. Japoński rytuał picia wody zakłada także wypijanie wody 30 minut przed spaniem, co pozwala na przygotowanie organizmu do odpoczynku i relaksu. Regularne picie wody powinno stać się naszym nawykiem, gdyż gwarantuje odpowiednie nawodnienie, a woda jest konieczna do takich procesów jak:

  • trawienie,
  • wchłanianie składników odżywczych,
  • regulacja temperatury ciała,
  • wyrównywanie elektrolitów czy
  • wydalanie toksyn i produktów przemiany materii.

Japońska dieta wodna powstała głównie z myślą o osobach, które chcą czyścić swój organizm i zrzucić zbędne kilogramy przy jednoczesnym stosowaniu zbilansowanej diety. Rytuał ten opiera się na fakcie, że woda jest podstawą zdrowego odżywania.

Tymczasem dieta oparta na wodzie zakłada rezygnację z jedzenia większości pokarmów stałych (zarówno tych zdrowych jak i niezdrowych). Dieta wodna jest niebezpieczna przede wszystkim dla osób chorujących na cukrzycę, dla osób starszych oraz osób poniżej 18. roku życia. Dla wielu osób kusząca jest szybka utrata wagi, chociaż jest ona dokonywana kosztem własnego zdrowia. Należy podkreślić, że woda jest ważnym elementem odchudzania, ale nie może być jego podstawą.