Jak zrównoważyć dietę na diecie bez nabiału

Jak zrównoważyć dietę na diecie bez nabiału

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na rezygnację z nabiału z różnych powodów – jednym z nich jest alergia lub nietolerancja laktozy, innym – dieta wegańska, wegetariańska lub chęć poprawy stanu zdrowia poprzez zdrowsze odżywianie się. Jednak, rezygnacja z nabiału, jak i z jakiegokolwiek innego składnika, nie oznacza powinowactwa do jedzenia wyłącznie jednego typu produktów. Jak zrównoważyć dietę na diecie bez nabiału?

1. Proteiny roślinne jako podstawa

Protein to jeden z najistotniejszych składników odżywczych potrzebnych do budowy naszych komórek. Niezależnie od diety, organizm potrzebuje białka, a co za tym idzie – warto poszukać jego źródeł w produktach roślinnych, takich jak: fasola, soczewica, groch, tofu, nasiona chia, quinoa i wiele innych.

1. Owoce i warzywa – podstawa witamin i minerałów

Owoce i warzywa to kluczowy składnik każdej diety – dostarczają nam witaminy i minerały, takie jak żelazo, wapń, magnez, witaminę C i E, przeciwutleniacze i wiele innych. Ich codzienne spożywanie jest szczególnie ważne na diecie bez nabiału, gdyż pozwoli uzupełnić ewentualne braki w składnikach odżywczych. Warto zadbać, aby codziennie jadłospisu znajdowało się kilka różnych rodzajów owoców i warzyw, w różnych kolorach.

1. Zwróć uwagę na wapń

Jednym z najpoważniejszych braków po rezygnacji z nabiału może być niedobór wapnia. Warto więc zadbać o to, aby w jadłospisie pojawiły się produkty bogate w wapń, takie jak orzechy, ziarna sezamu, tofu, niektóre warzywa liściaste (jarmuż, brokuły), soki z warzyw (np. z marchwi i szpinaku) czy mleko sojowe wzbogacane w wapń.

1. Zwróć uwagę na źródła tłuszczów

Podobnie jak z białkiem, tak i z tłuszczami – organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać o wyborze zdrowych źródeł tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, orzechy, pestki dyni, olej kokosowy. Warto unikać tłuszczów trans oraz nasyconych, znajdujących się np. w fast foodach czy wędlinach.

1. Unikaj przetworzonej żywności

Nie tylko na diecie bez nabiału, ale ogólnie warto zwrócić uwagę na to, co jemy i w jakiej formie. Regularne spożywanie przetworzonej żywności, takiej jak chipsy, słodycze, fast food – nie tylko nie dostarcza nam składników odżywczych, ale może też negatywnie wpłynąć na zdrowie. Warto więc stawiać na produkty naturalne, takie jak owoce, warzywa, produkty zbożowe.

Podsumowując, dieta bez nabiału może być w pełni zbilansowana i bogata w składniki odżywcze, pod warunkiem, że będziemy uważali na to, co jemy i będziemy poszukiwać odpowiednich źródeł składników odżywczych. Zwróćmy uwagę na proteiny roślinne, owoce i warzywa, wapń, tłuszcze oraz unikajmy przetworzonej żywności – i cieszmy się z korzyści zdrowych nawyków!