Jak zrównoważyć dietę na diecie paleo

Dieta paleo, zwana również dietą paleolityczną, opiera się na spożywaniu pokarmów dostępnych naszym przodkom z epoki paleolitu. Zakłada ona wykluczenie z diety produktów przetworzonych, sztucznych substancji oraz zbóż. Niemniej jednak, dieta paleo często bywa krytykowana za brak równowagi i niedobory, w szczególności w przypadku wegan i wegetarian.
Jak zrównoważyć dietę na diecie paleo i uniknąć niedoborów?

1. Znamy swoje potrzeby kaloryczne.
Dieta paleo wymaga od nas zmiany nawyków żywieniowych, a co za tym idzie – zmiany w ilości spożywanych kalorii. Podstawą jest spożywanie zdrowych tłuszczów, białka i węglowodanów z warzyw. Aby uzyskać optymalną wagę i stan zdrowia, należy uważnie monitorować spożywane posiłki i wymagania kaloryczne na podstawie płci, wieku i wzrostu.

1. Spożywaj dużo białka.
Dla osób uprawiających sporty siłowe oraz chcących zwiększyć swoją masę mięśniową, dieta paleo jest idealnym rozwiązaniem. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość białka, można zainteresować się spożywaniem jaj, mięsa, drobiu, owoców morza oraz płatków z quinoa.

1. Urozmaicenie spożywanych węglowodanów.
Dieta paleo zakłada wykluczenie z diety zbóż, przez co niektóre składniki odżywcze takie jak błonnik czy witaminy i minerały są trudne do uzyskania. Aby uniknąć niedoborów, warto zainteresować się spożywaniem warzyw korzeniowych, ryżu kolorowego, słodkich ziemniaków, kaszy jaglanej i nasion chia.

1. Spożywanie zdrowych tłuszczów.
Podstawą diety paleo są tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, a także oleje i masła kokosowe. Spożywane w ilościach umiarkowanych, dostarczają one organizmowi potrzebnych składników odżywczych i energii.

1. Unikanie słodyczy i przetworzonej żywności.
Ostatnim punktem jest oczywiste unikanie cukru, słodyczy i przetworzonej żywności. W diecie paleo, można jednak znaleźć i zdrowe przekąski i desery, jak choćby owoce, orzechy, nasiona, ciemna czekolada czy koktajle z bananów i migdałów.

Podsumowując, dieta paleo może być korzystna dla naszego organizmu, o ile jest odpowiednio zbilansowana. Uważne monitorowanie spożywanych posiłków, zrozumienie potrzeb kalorycznych oraz spożywanie w zrównoważonych proporcjach białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów, są kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej formy na diecie paleo.