Podjadanie na diecie – jak z nim walczyć?

Dieta nie zawsze jest łata

W procesie odchudzania, niezbędna jest prawidłowo zbilansowana dieta. Często jest tak, że będąc na diecie ogarnia nas chęć podjadania. Jest ona trudna do pokonania, ale warto nauczyć się to robić. Pamiętaj, że podjadanie może zniweczyć Twoje postępy, a także zniechęcić do kontynuowania zdrowej diety. Jak nie podjadać na diecie? Przeczytaj kolejne akapity i dowiedz się, jak pokonać chęć odstępstwa od diety.

Sposoby na podjadanie

Jeśli jesteś na diecie i masz chęć przekąsić coś, co niekoniecznie jest wskazanie, musisz wiedzieć, że takie sytuacje zdarzają się każdemu. Zmiana sposobu jedzenia jest trudna, ale daje dobre efekty. Im dieta trwa dłużej, tym łatwiej będzie Ci się do niej stosować prawidłowo. Jak nie podjadać na diecie? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Stałe pory posiłków – ustal pory posiłków, dzięki którym nie będziesz odczuwać głodu. Twój organizm w końcu przyzwyczai się do wyznaczonego czasu na jedzenie i będzie Ci łatwiej uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami.
  2. Weź pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne – zależy ono od płci, wzrostu, wagi, a także intensywności podejmowanej aktywności fizycznej. Warto poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, aby nie być głodnym na diecie i nie mieć ochoty na przekąski między posiłkami.
  3. Postaw na zioła – herbatki ziołowe są smaczne i zdrowe, a ich przygotowanie pozwala się czymś zająć. Czujesz chęć podjadania? Zaparz sobie zdrowe i pyszne ziółka.
  4. Przejrzyj szafki w domu – wiele osób ma w swoim domu szafkę, nazywaną szafką awaryjną. To w niej kryją się słodycze i przekąski na czarną godzinę, gdy potrzeba jest tak wielka, że wydaje się nie do pokonania. Usuń wszystkie przekąski z domu, aby nic Cię nie kusiło.
  5. Zdrowe przekąski – warto mieć je zawsze pod ręką. Jeśli czujesz ogromną chęć przekąszenia czegoś, przygotuj zdrową wersję przekąsek. Marchewka pokrojona w słupki sprawdza się bardzo dobrze i pozytywnie wpływa na zdrowie.
  6. Zajmij się czymś – spróbuj odwrócić swoją uwagę od przekąsek. Z pewnością nie będzie to łatwe, ale może być pomocne. Przeczytaj książkę, wyjdź na spacer, posprzątaj dom. Możliwości jest wiele, warto z nich skorzystać.

Pamiętaj, że dieta jest trudna głównie na początku. Po upływie kilku tygodni zdrowego jedzenia, przyzwyczaisz się do nowego jadłospisu i zauważysz pozytywne efekty jego stosowania. To zaś zmotywuje Cię do dalszych działań. Warto przetrwać tych kilka pierwszych tygodni, aby później cieszyć się już tylko pozytywnymi stronami diety