Czy kasza zawiera gluten?
Wiele osób znacznie częściej sięga po ryże i makarony, aczkolwiek to właśnie kasza jest z tej trójki najzdrowsza i najbogatsza w potrzebne składniki odżywcze. Również osoby na dietach redukcyjnych powinny znacznie częściej sięgać po kaszę. Te niepozorne nasiona zbóż zawierają całe mnóstwo zdrowych elementów, które nie tylko wpłyną na nasz wygląd, ale również dostarczą potrzebnej do funkcjonowania energii. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każda kasza jest bezglutenowa. W zasadzie, można stwierdzić, że istnieje pewnego rodzaju podział i zwłaszcza osoby unikające glutenu powinny wiedzieć, po jaką kaszę nie sięgać. Co warto wiedzieć?
Czy kasza zawiera gluten? Co powinniśmy wiedzieć?
Gluten to rodzaj białka, który najczęściej znajduje się w nasionach zbóż. Jest wobec tego obecny zarówno w kaszach, jak i makaronach. Nie brakuje go w majonezach, ciastach, jogurtach, czekoladzie, a nawet w piwie. Niestety nie wszyscy mogą spożywać taki rodzaj białka, a dla niektórych jego spożycie wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Właśnie dlatego takie osoby na ogół unikają glutenu lub po prostu decydują się na konkretny rodzaj diety bezglutenowej. Osoby mające pewnego rodzaju alergię na gluten lub po prostu unikające tego białka, nie muszą jednak rezygnować ze wszystkiego i to samo dotyczy kasz. Czy kasza zawiera gluten? Wiele kasz posiada gluten i tych należy się wystrzegać. Znajduje się w kuskusie, kaszy orkiszowej, jęczmiennej czy manny. Tych produktów należy unikać, jeżeli cierpimy na uczulenie. Pierwszymi objawami na spożycie glutenu w przypadku osób uczulonych może być katar, skurczone oskrzela, a także mniej lub bardziej poważne zmiany skórne.
Jaką kaszę można jeść?
Do bezglutenowej grupy z całą pewnością można zaliczyć kaszę gryczaną. Poza tym, że jest bardzo zdrowa, to w dodatku nie posiada glutenu. To idealna baza na zdrowy obiad i jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż uwielbiane w Polsce ziemniaki. Kasza gryczana jest źródłem białka, a także wielu witamin z grupy B. Bezglutenową kaszą jest również kasza jaglana oraz komosa ryżowa. Jak widać wybór jest całkiem obszerny i wcale nie oznacza, że osoby cierpiące na alergię glutenową nie mogą spożywać ulubionej kaszy. Powinni nawet, bo to jeden z najzdrowszych składników, który powinien znajdować się w naszym codziennym jadłospisie. Zaletą kasz jest fakt, że na ich bazie można śmiało przygotowywać zarówno posiłki treściwe, jak i desery na słodko. To wyjątkowy element spożywczy i zdecydowanie bogaty w składniki, których warto i trzeba sobie dostarczać.