Czym objawia się brak tolerancji laktozy?
Nietolerancja na laktozę to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość, która w bardzo konkretny sposób narzuca na człowieka ograniczenia. Polega to przede wszystkim na unikaniu składników, które zawierają laktozę, co w praktyce oznacza unikanie również tych składników, które wyjątkowo przypadły nam do gustu. Niestety jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym wypadku trzeba będzie zmagać się z nieprzyjemnymi skutkami.
Podstawowe objawy braku tolerancji laktozy
Osoby nietolerujące laktozy bardzo szybko odczują efekty spożycia produktów bogatych w ten mlekowy cukier. Jedną z powszechniejszych dolegliwości jest biegunka oraz silne bóle brzucha. Lista dolegliwości jest jednak znacznie dłuższa, ponieważ w wielu przypadkach ludzie borykają się z przykrymi wzdęciami, a także wymiotami. W takich sytuacjach zaleca się właściwie całkowite unikanie produktów mlecznych. Trzeba podkreślić, że jest brak tolerancji laktozy jest dolegliwością, której nie da się wyleczyć. Zwłaszcza osoby, które cierpią na wrodzoną nietolerancję laktozy powinny zrezygnować z produktów z jej zawartością. Ci, którzy nabyli nietolerancję na etapie dojrzewania lub w późniejszym wieku, mogą załagodzić objawy, spożywając enzym laktazy. Dzięki temu będą mogli cieszyć się ulubionymi przetworami i nie borykać się jednocześnie z konsekwencjami.
Skąd się bierze nietolerancja na laktozę?
Laktoza to cukier mlekowy, który potrzebuje enzymu laktazy produkowanego w organizmie człowieka. Dopiero w takim duecie można mówić o pewnego rodzaju współpracy, ponieważ laktaza zajmuje się trawieniem laktozy. Gdy w organizmie nie wytwarza się ten enzym, mówimy o baku tolerancji. Niewielki procent społeczeństwa cierpi na wrodzony brak tolerancji. Znacznie więcej ludzi z wiekiem przestaje produkować laktazę, co skutkuje wyżej wymienionymi objawami po spożyciu produktów mlecznych. Powszechną przyczyną dolegliwości jest alaktazja, czyli wrodzony niedobór enzymu związany z niemożnością produkowania laktazy. Zdarzają się jednak przypadki braku wytwarzania enzymu, które są pokłosiem poważnych chorób, np. mukowiscydozy, zespołu jelita krótkiego czy obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Istnieje kilka sposób na rozpoznanie dolegliwości. Jedną z powszechniejszych jest analiza Ph stolca oraz test doustnego podawania laktozy. W ten sposób można dosyć sprawnie potwierdzić brak tolerancji laktozy i zająć się komponowaniem odpowiedniej diety, w której nie zabraknie enzymu laktazy. Tylko w ten sposób będzie można od czasu do czasu delektować się przetworami mlecznymi bez obaw o konsekwencje.