Do czego wykorzystać płytę szalunkową?

Materiały drewnopochodne są bardzo często i chętnie wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów oraz przez domowych majsterkowiczów. Wśród nich znajduje się między innymi płyta szalunkowa, która znana jest również pod nazwą sklejki szalunkowej. Warto sprawdzić, czym charakteryzuje się ten materiał oraz do czego najczęściej jest wykorzystywany w praktyce. Znajdziecie go między innymi w sklepach budowlanych oraz w sklepach z materiałami do produkcji mebli.

Materiał ten powstaje poprzez sklejenie ze sobą kilku warstw forniru. Najczęściej w sklejce występuje ich nieparzysta liczba i mogą być różnej długości. Od sposobu klejenia warstw i użytego spoiwa zależy to, jak wytrzymała jest płyta szalunkowa oraz jaką specyfikację techniczna posiada. Do produkcji płyt szalunkowych wykorzystuje się między innymi takie gatunki drzew jak topola oraz brzoza. Sklejki szalunkowe mogą powstawać z jednego gatunku drewna lub też z miksu fornirów o różnym pochodzeniu.

Gdzie stosuje się płyty szalunkowe?

Jak sama nazwa wskazuje, płyta szalunkowa służy przede wszystkim do tworzenia szalunków. Jest bardzo elastyczna i wytrzymała, dlatego znalazła swoje zastosowanie w branży budowlanej. Konstrukcje szalunkowe wykorzystywane są do zalewania ich betonem w celu budowy fundamentów lub większych form betonowych. Ponadto sklejki szalunkowe mogą być również używane do produkcji platform rusztowań, czy też do zabudowy podłogi pojazdów, statków, a nawet kontenerów. Poza budownictwem, płyty takie wykorzystuje się również w wykończeniach wnętrz.

Specyfika płyt szalunkowych oraz dobry stosunek jakości do ceny, sprawiają, że materiał ten wykorzystywany jest również przy produkcji mebli. Wiele firm znalazło również dla niej zastosowanie przy produkcji skrzyń oraz pudeł, między innymi estetycznych drewnianych pudełek na alkohol. Potencjał wykorzystywania płyt szalunkowych jest bardzo duży, dlatego mogą być również wykorzystywane w domowych warsztatach do produkcji mebli i dekoracji w modeli DIY.