Dieta na oczy
Praca biurowa, nauczanie zdalne oraz spędzanie wolnego czasu podczas grania w gry czy oglądania filmów. Do tego wszelakie pyłki, promienie słoneczne, kurz domowy – to czynniki niekorzystne dla naszego wzroku. Niestety w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Skutkiem tego są dolegliwości związane z oczami. Doraźnie pomagają nam krople i sztuczne łzy, jednak o wzrok warto zadbać od środka. Pomocna będzie w tym dieta na oczy.
Witamina A
Szczególnie ważna w diecie na oczy jest witamina A, a właściwie beta-karoten. Jest to antyoksydant, który niweluje wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Zapewnia on również odpowiednie funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka. Są one odpowiedzialne za widzenie w dzień i po zmroku, co jest szalenie istotne w prawidłowym i komfortowym funkcjonowaniu. Niedobór witaminy A może doprowadzić do tak zwanej kurzej ślepoty. Jednak nie tylko, zbyt mała ilość beta-karotenu w diecie może przyczynić się również do zespołu suchego oka, owrzodzenia lub blizn rogówki.
Witaminę A w dużych ilościach można znaleźć w : marchew, suszone morele, jarmuż, morele świeże, natka pietruszki, melon, szpinak, śliwki suszone, brzoskwinie, szczaw, szczypiorek, wiśnie, dynia, arbuz, agrest, cykoria, pomarańcza, sałata i brokuły.
Pomimo tego, że beta karoten występuje w dużych ilościach głównie w warzywach i owocach, to nie są one jedynym źródłem dostarczania tego antyoksydantu. Możemy go znaleźć również w przetworach mlecznych, takich jak: ser cheddar pełnotłusty, ser tylżycki pełnotłusty, ser ementaler pełnotłusty, ser salami pełnotłusty, parmezan oraz popularny ser typu Feta.
Witamina C
Bardzo ważna w diecie na oczy jest również witamina C, która silnie współdziała z witaminą A. Jest ona niezbędna do syntezy kolagenu. Odpowiada on za trwałość naczyń krwionośnych oka, co jest niesamowicie istotne jeśli planujemy zadbać o nasze oczy. Witaminę C znajdziemy między innymi w: owocach dzikiej róży, kiwi, cytrusach, porzeczce czarnej oraz czerwonej.
Witamina E
Witamina E natomiast zwiększa wchłanianie beta-karotenu, który przyjmujemy wraz z pożywieniem. Do tego pomaga zachować szczelność błon komórkowych. Witaminę E możemy znaleźć w produktach, takich jak: nasiona słonecznika, nasiona dyni, ziarna sezamie, migdałach, orzechach włoskich, pestkach zawartych w winogronach. Jednak nasiona i orzechy nie są jedynym źródłem witaminy E, są nim także produkty zbożowe, pełnoziarniste na przykład: zarodki pszenicy, kasze, chleb pełnoziarnisty