Jak wybrać najlepszy zamiennik cukru?

Chcąc przestawić się na zdrowe odżywianie trzeba wyeliminować szkodliwe produkty i zastąpić ich zdrowszymi zamiennikami. Do szkodliwych produktów zaliczany jest cukier, gdyż jest wysokokaloryczny oraz posiada wysoki indeks glikemiczny.

Co będzie najlepszym zamiennikiem cukru?

Obecnie na rynku dostępne są zdrowe zamienniki cukru dla osób, które nie potrafią rozstać się ze słodkim smakiem. Cukier można zastąpić np. ksylitolem. Ksylitol to cukier brzozowy, który jest wytwarzany z kory brzozy. Jest on uważany za jeden z najzdrowszych zamienników cukru. Ksylitol zawiera 240 kcal na 100 g i jest on polecany diabetykom, gdyż ma bardzo niski indeks glikemiczny (IG=8). Dodatkowo ksylitol wykazuje właściwości bakteriobójcze, pomaga w przyswajaniu się magnezu i wapnia oraz zapobiega zakwaszaniu organizmu. Zbliżone właściwości posiada erytrol, który ma 20 kcal na 100 g, a indeks glikemiczny wynosi 0. Obydwa zamienniki można mrozić, gotować i piec. Erytrol jest mniej słodki niż ksylitol i cukier.
Do zamienników cukru zalicza się także miód i syrop klonowy. Miód jest słodki i posiada wiele zdrowotnych właściwości. W miodzie znajdziemy takie składniki jak:

  • kwasy organiczne,
  • enzymy,
  • pyłki kwiatowe,
  • olejki lotne,
  • garbniki,
  • woski,
  • składniki mineralne i
  • witaminy z grupy B.

Jednakże trzeba zwrócić uwagę, że miód jest substancją kaloryczną, ma wysoki indeks glikemiczny, a do tego traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Miód zaleca się spożywać nawet kilka razy w tygodniu, ale w niewielkich ilościach. Z kolei syrop klonowy zawiera fosfor, wapń, magnez, potas, witaminy z grupy B i polifenole. Syrop ten zawiera 270 kcal w 100 g, Jednak substancja ta zawiera dużo sacharozy i posiada wysoki indeks glikemiczny – 65. Ten słodzik jest przydatny do wypieków oraz jako marynata do mięs.
Do popularnych słodzików zalicza się także stewię. Jednak dostępne na rynku tabletki ze stewią są wysoko przetworzone i powinno się ich unikać. Wśród znanych słodzików znajdują się aspartam czy acesulfam K. Są to substancje dodawane głównie do żywności typu light.

Jaki jest najlepszy zamiennik cukru?

Wybór najlepszego słodzidła zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań. Najlepiej jest w ogóle zrezygnować z cukru lub mocno ograniczyć jego używanie. Jako najlepszy zamiennik cukru może być uznany ksylitol lub erytrol, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, a więc może z nich korzystać każdy oraz niewielką kalorycznością.