Jakie orzechy są najzdrowsze?

Tłuszcze w diecie

Tłuszcze stanowią jeden z podstawowych składników odżywczych i spełniają w organizmie
człowieka wiele różnorodnych funkcji: są skoncentrowanym źródłem energii dla tkanek i narządów, umożliwiają gromadzenie energii będąc główną formą jej zapasu. Z przyziemnych, ale ważnych rzeczy: ułatwiają odczuwanie smaku i przełykanie pokarmu. Dodatkowo hamują skurcze żołądka i wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego stanowią budulec błon komórkowych i białej masy mózgu, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, z których powstają
hormony tkankowe regulujące procesy w komórkach różnych części ciała. Tłuszcze wpływają również na stan skóry i włosów. Ponadto tłuszcz jest nośnikiem witamin A, D, K, E oraz ułatwia ich przyswajanie z innych produktów.

Źródła tłuszczy w diecie

Jednym z podstawowych źródeł tłuszczy w diecie są orzechy. Jednak na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów. Więc, jakie wybrać? Jakie orzechy są najzdrowsze?

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, pomagają one obniżyć poziom cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo. Zawierają również sporą dawkę omega-3, ponieważ już trzy orzechy zapewniają całą dzienną dawkę. W orzechach włoskich zawarta jest również L-arginina. Jest to substancja, która wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych. Co za tym idzie, chroni przed chorobami serca, które są obecnie chorobami cywilizacyjnymi. Dodatkowo koenzym Q10 pomaga unieczynnić cholesterol, co również pomaga walczyć z chorobami XXI wieku. Orzechy włoskie pomagają również podnieść odporność i eliminować substancje rakotwórcze przez zawartość kwasu elagowego. Jednak to nie wszystko! Orzechy włoskie zawierają również szereg minerałów: Wapń w ilości 98 mg na 100g, Żelazo – w ilości 2.91 mg na 100g, Magnez – w ilości 158 mg na 100g, Fosfor – w ilości 346 mg na 100g, Potas – w ilości 441 mg na 100g, Cynk – w ilości 3.09 mg na 100g i Sód – w ilości 2 mg na 100g.

Migdały

Migdały są kolejnym orzechem, który pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Zawierają bowiem dużą dawkę witaminy E, która utrudnia złemu cholesterolowi zaleganie w ścianach naczyń krwionośnych. Przez co pozwalają również zredukować ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Migdały mają też właściwości przeciwzakrzepowe i pomagające obniżać poziom złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo, orzechy te mogą okazać się skuteczne w walce z otyłością. Regulują one procesy metaboliczne i zapobiegają nagromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie.