Wystarczy przestrzegać kilka prostych zasad, aby nie przytyć.

Jak nie przytyć a jednocześnie odżywiać się smacznie i bez ograniczeń?

Nie ma uniwersalnych zasad, które będą skuteczne dla każdego, jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad racjonalnego odżywiania z pewnością pozwoli większości z nas zachować zdrową wagę i nie spowoduje przybierania na wadze.

 1. Spożywanie regularnych posiłków.
  Chodzi o to, aby pomiędzy wyznaczonymi godzinami nie podjadać i wcale nie chodzi o to, że pomiędzy śniadaniem i obiadem, nie można nic przekąsić. Sens spożywania regularnych posiłków polega na tym, aby w okolicy wyznaczonych na posiłek godzin spożyć swoją zaplanowana rację żywieniową. Np. mogą to być godziny: 8, 11, 14,17, 19 gdzie każda z poszczególnych oznacza: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację w przypadku 5 posiłków. W zależności od rozkładu dnia i zapotrzebowania energetycznego ilość posiłków można sobie indywidualnie dopasowywać.
  Jeżeli pomiędzy głównymi posiłkami dopadnie nas głód, najlepiej jest napić się szklankę wody lub przekąsić jakiś owoc.
 2. Spożywanie dużo płynów.
  Zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego człowieka to minimum 2 litry wody, czyli 8 szklanek. 5 posiłków razy 2 szklanki wody wypijane pomiędzy posiłkami. Przy czym mogą być także inne napoje, np. świeżo wyciskane soki warzywne, owocowe czy herbaty.
 3. Jemy wszystko, co lubimy, jednak unikamy niezdrowych produktów.
  W tym punkcie chodzi głównie o to, aby mieć świadomość, różnicy kaloryczności posiłków oraz ich wartości. Np. jeżeli na obiad zjemy pierogi ze skwarkami to aby zbilansować równowagę, na kolację najlepiej jest zjeść coś lekkiego, np. warzywa.
  Dzięki przestrzeganiu tych powyższych zasad nie ma konieczności stosowania diet, ponieważ zdrowy organizm nie tyje.
 4. Aktywność fizyczna.
  I nie chodzi tu wcale o intensywne treningi w pocie czoła, wystarczy spacer, rower, a może być taniec czy chociaż by skakanka. 15-30 min dziennie wystarczy dla zachowania zdrowej i sprawnej sylwetki.
 5. Słodycze
  Z pewnością każdy ma czasem ochotę na coś słodkiego, wiec nie można nie jeść słodkości wcale. Jeżeli jednak chcemy zjeść coś słodkiego to zamiast słodkiego batona, czy cukierków wybierzmy suszone owoce. Panujmy nad zjadanymi owocami, a jeżeli już ulegniemy i skusimy się na loda lub ciasto, to nie miejmy wyrzutów sumienia, jednak w miarę możliwości odpracujmy to uczciwie, zwiększając ilość aktywności fizycznej na rzecz słodkiej przekąski.
  Jeżeli zatroszczymy się, aby wszystkie z powyższych założeń zostały spełnione w naszym codziennych życiu, z pewnością nie będziemy musieli się więcej zastanawiać jak schudnąć lub jak nie przytyć ponieważ nasz organizm będzie zdrowo funkcjonował bez przybierania na wadze.