Dieta dla ciężarnej z nadwagą

Bez wątpienia, ciąża to nie okres na odchudzanie. Jednak, każda przyszła mama powinna o siebie zadbać. Tak naprawdę dodatkowe kalorie, są potrzebne są dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży i to około 300 kalorii.

Dieta dla ciężarnej z nadwagą – zasada pierwsza

Regularność. W diecie ciężarnej kobiety ważne jest regularne przyjmowanie posiłków. Najlepiej co 3-4 godziny, żeby wyeliminować uczycie wilczego głodu. Należy pamiętać o 3 posiłkach głównych oraz zdrowych przekąskach, takich jak surowe warzywa i owoce, jogurt naturalny czy kefir. Porcje powinny być niezbyt duże, to też pomoże mdłości czy zminimalizować uczucie zgagi.

Dieta dla ciężarnej z nadwagą – zasada druga

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a w drugim i trzecim trymestrze dodaj 300kalorii. Jak to zrobić? Żeby obliczyć swoją podstawową przemianę materii, wystarczy podstawić dane pod jeden z dwóch wzorów. Wzór na PPM nie jest trudny i wygląda następująco:

Dla kobiet PPM = 655 + (9,56 x waga w kilogramach) + (1,85 x wzrost w centymetrach) – (4,7 x wiek)

Następnie, podany wynik mnożymy przez współczynnik aktywności, jaką mamy w ciągu dnia.

1,2 – dla osoby chorej, leżącej w łóżku,
1,4 – dla niskiej aktywności fizycznej i pracy siedzącej,
1,6 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej,
1,75 – dla aktywnego trybu życia (regularne ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, spacery)
2 – dla bardzo aktywnego trybu życia ( praca fizyczna, codzienne ćwiczenia)

Wynik jaki nam wyjdzie, jest naszym zapotrzebowaniem kalorycznym na dobę. W drugim i trzecim trymestrze dodajemy do niego 300kalorii na dobę.

Dieta dla ciężarnej z nadwagą – zasada trzecia

Kobieta w ciąży powinna unikać cukru i węglowodanów prostych oraz tłuszczów typu trans. Dlatego, jeśli najdą cię ciążowe zachcianki, postaraj się znaleźć zdrowy zamiennik. Pamiętaj, że to co jesz wpływa nie tylko na Ciebie ale i na twoje dziecko. Staraj się spożywać dużo warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy – w rozsądnych ilościach, pełnowartościowe białko, produkty będące źródłem żelaza. Oczywiście nie możesz zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Podczas ciąży pij wodę, staraj się unikać słodzonych i gazowanych napojów.

Dieta dla ciężarnej z nadwagą – zasada czwarta

Jeżeli twoja ciąża nie jest zagrożona, a lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę – ruszaj się. Wiele starodawnych mądrości głosi też, że długie i częste spacery w ciąży ułatwiają poród. Nawet jeśli to nie prawda, to nie zaszkodzą.