Jak sprawdzić, czy mam nadwagę?

Prawidłowa waga bardzo często mówi dużo o naszym zdrowiu. Dlatego też warto wiedzieć czy nasza waga jest w normie. Można sprawdzić to w bardzo prosty sposób, a mianowicie poprzez obliczenie swojego wskaźnika BMI. W takim razie, jak sprawdzić czy mam nadwagę?

Kalkulator BMI

Żeby obliczyć ten wskaźnik, najłatwiej jest użyć kalkulatora, który jest szeroko dostępny w internecie. Wystarczy, że podamy mu kilka swoich danych i kalkulator sam obliczy czy nasze waga jest w normie. Zazwyczaj będziemy musieli podać nasz wzrost i wagę, ale niektóre kalkulatory będą prosiły też o naszą płeć i wiek. Wynika to z tego, że te czynniki również mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Może się okazać, że kobieta i mężczyzna o takiej samej wadze i wzroście będą mieć inny wynik. Podobnie może to wyglądać w przypadku osób w różnym wieku.
Warto tutaj pamiętać też o tym, że nasza waga i wzrost nie są jedynymi czynnikami, które decydują o naszym zdrowiu. Bardzo istotnym będzie tutaj też to, jaki procent naszego ciała stanowią mięśnie. Masa mięśniowa waży więcej, niż tłuszcz, a co za tym idzie, osoba bardziej umięśnione może ważyć więcej, niż ktoś o większej ilości tkanki tłuszczowej.

Czy kalkulatorom BMI można ufać?

Tego rodzaju kalkulatory dokładnie wyliczają nasz wynik biorąc pod uwagę wagę i wzrost. Jeśli nie popełniliśmy błędu wpisując dane na stronie, wynik powinien być wiarygodny. Warto pamiętać jednak o tym, że ten wskaźnik nie decyduje o tym, czy jesteśmy zdrowi, czy nie. Jeśli chcemy znać wiarygodną prawdę na temat naszego zdrowia, powinniśmy udać się do sprawdzonego lekarza lub dietetyka. Tylko wykwalifikowana osoba może oceniać nasze zdrowie, a nie zaprogramowany kalkulator online.

Jak sprawdzić czy mam nadwagę?

Najszybciej możemy sprawdzić czy mamy nadwagę poprzez używanie wyżej wspomnianego kalkulatora, ale warto pamiętać że wynik, który otrzymamy nie decyduje o naszym zdrowiu. Są to tylko ogólne dane, które mogą nie mieć znaczenia w naszym przypadku. Jeśli mamy wątpliwości co do wyniku, zawsze należy udać się do lekarza lub dietetyka, który będzie w stanie odpowiednio ocenić nasze zdrowie. Wynik skala kuratora może być tylko punktem odniesienia, ale nie powinniśmy ufać mu w stu procentach.
Jeśli obawiasz się, że możesz mieć nadwagę, skorzystaj z usług dietetyka. Nie jest to powód do wstydu, a wręcz przeciwnie. To bardzo ważny, żeby zainteresować się swoim zdrowiem i o nie zadbać. Dietetycy istnieją po to, żeby nam pomagać i nie należy wstydzić się wizyt u nich.