Jak obliczyć prawidłową wagę do wzrostu i wieku ?

Jak obliczyć prawidłową wagę do wzrostu i wieku? Jest to pytanie, które nurtuje wiele osób. Wskaźnikiem wagi do wzrostu i wieku jest BMI. Czyli – Body Mass Index. Służy on do oszacowania, czy waga naszego ciała jest prawidłowa, czy też nie. Już w 1832 roku, Brytyjski statystyk Adolf Queteleta opracował indeks masy ciała, w którym wykazał, że masa ciała rośnie wraz ze wzrostem człowieka.
nazywany inaczej wskaźnikiem Queteleta, wykorzystywany jest Beligijski Wówczas zaobserwował on, że masa ciała rośnie w zależności od wzrostu danej osoby. Wskaźnik BMI obecnie, służy do stawiania tezy czy nasz styl życia oraz dieta są prawidłowe. Oczywiście jest to wskaźnik bardzo orientacyjny.

Wskaźnik BMI jest nieskomplikowanym wzorem matematycznym. Pozwala on określić zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, w oparciu o proporcję masy ciała (kg) do wzrostu (w metrach)- oczywiście jest to tylko szacowana liczba.

Jak obliczyć BMI?

Obliczanie BMI polega na wzięciu pod uwagę trzech kluczowych informacji, czyli: waga, wzrost i płeć. Wartość BMI otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach. W obliczeniach uwzględnia się również czy wykonuje je kobieta czy mężczyzna. Jest to niezwykle istotna informacja z przyczyn biologicznych, ponieważ prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn.

BMI = xkg/ xm²

Jak czytać wynik BMI?

niedowagę (<8,5)
niedowaga (poniżej 18,5)
wychudzenie (poniżej 17),
wygłodzenie (poniżej 16),
wartość prawidłową (18,5-24,9),
nadwagę (25-29,9),
otyłość (≥30)
otyłość I stopnia (do 34,9)
otyłość II stopnia (do 39,9)
otyłość III stopnia (powyżej 40).

Jednak przy obliczaniu BMI należy zawsze pamiętać, że jest to tylko orientacyjny pogląd na sprawę. Jeśli jednak nasze wyniki nas nie pokojom należy udać się do dietetyka. Trzeba pamiętać, że wskaźnik ten wymyślił statystyk, nie dietetyk. Wzór na BMI bierze pod lupę tylko dwa czynniki. Jednak na kompozycje naszego ciała składa się wiele aspektów. Jeśli trenujemy, mamy dużo więcej masy mięśniowej. Jest ona dużo cięższa, dlatego możemy być szczupli, ale nasza waga może wskazywać na otyłość. Dzieje się tak ponieważ wskaźnik nie uwzględnia kompozycji ciała. Nie bierze pod uwagę ile procent naszego ciała zajmują mięśnie, ile tłuszcz a ile woda. Dlatego mówi się, że ten wskaźnik jest orientacyjny. Raczej rzadko sprawdza się u sportowców.