Jaki probiotyk na jelita?

Probiotyki to pożyteczne szczepy drobnoustrojów, które działają na korzyść człowieka.
Nazwa pochodzi probiotyk, z greckiego -„dla życia”. Probiotyki są niezbędne dla naszego zdrowia, ponieważ ono zaczyna się w jelitach. Mikroflora jelitowa pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. To od niej zależy wzrost patogenów, eliminacja toksycznych związków, sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego i prawidłowe trawienie. Dodatkowo, bakterie w jelitach pomagają w utrzymaniu właściwego pH, hamują przenikanie alergenów, często zmniejszają również objawy alergii. A niektóre szczepy bakterii wykazują działanie przeciwzapalne.

Nasze jelita są wyznacznikiem naszego zdrowia, jednak częste kuracje antybiotykami, przetworzone jedzenie, stres i niektóre leki robią w nich spustoszenie. Dlatego suplementacja probiotykami jest tak ważna. Jednak, jaki probiotyk na jelita wybrać? Do szczepów najbardziej korzystnych należą:

  • Lactobacillus – bakterie tego szczepu mogą z powodzeniem eliminować szkodliwe bakterie oraz grzyby. Dodatkowo, produkowane przez pałeczki kwasu mlekowego wzmacniają funkcję barierową błony śluzowej, co za tym idzie zapobiegają zespołowi nieszczelnego jelita, alergiom, nietolerancjom pokarmowym oraz stanom zapalnym.
  • Lactobacillus acidophilus- wykazano pozytywne rezultaty u pacjentów zmagających się z zespołem jelita wrażliwego. Ponadto zwiększa wchłanianie żelaza, co może okazać się pomocne w walce z niedokrwistością.
  • Bifidobacterium breve – ten szczep wykazuje znaczny wpływ na redukcje tkanki tłuszczowej, może okazać się pomocny przy walce z otyłością oraz podczas zapalenia wątroby.
  • Lactobacillus rhamnosus- szczep, który również wspiera walkę z otyłością. Liczne badania wykazały znaczną redukcje tkanki tłuszczowej u kobiet suplementujących probiotyki z tym właśnie szczepem. Dodatkowo pomaga on przy problemach z biegunką.
  • Lactobacillus reuteri- szczep, który może znacząco zwiększyć poziom witaminy D3 we krwi co również niesie ze sobą wiele pozytywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Najlepszy probiotyki to właśnie takie, które zawierają kilka z wymienionych wyżej szczepów bakterii. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Jednak każdą suplementację warto dodatkowo wspomóc. Bakterie, które wprowadzamy do organizmu w postaci probiotyków muszą się czymś żywić. Warto dlatego zadbać o odpowiednią dla nich pożywkę. Najlepszym wyborem są zielone warzywa liściaste, zawsze umyte i najlepiej do każdego posiłku.