Czy posiłek przed treningiem jest aż taki ważny?
Nie od dziś wiadomo, że posiłek i trening idą ze sobą w jednej parze. Bez odpowiednio zbilansowanych i dopasowanych posiłków do swojego planu treningowego rezultaty naszej ciężkiej pracy mogą nie być zadowalające. Mało tego może się okazać, że pomimo ciężkiej pracy efekty są znikome, a nawet ich brak.
W zależności od pory treningu należy dopasować dietę, aby trening był jak najbardziej efektywny. Idealny posiłek przed treningiem to właściwie każdy posiłek, jednak niektóre podkuty nadają się lepiej, inne mogą po prostu nam nie służyć. Jeżeli nasz trening odbywa się po południu, prawdopodobnie naszym ostatnio zjedzonym posiłkiem będzie obiad przed treningiem. Jak on powinien wyglądać, co powinien zawierać, aby trening był najproduktywniejszy a co najważniejsze, aby nie zabrakło nam energii.
Obiad przed treningiem
Jeżeli obiad jest naszym ostatnim posiłkiem zjedzonym przed treningiem, to przede wszystkim powinniśmy zadbać, aby dostarczył do naszego organizmu dużo energii, która powinna wystarczyć na cały trening.
Kilka propozycji na takie posiłki:
– Makaron pełnoziarnisty z indykiem i warzywami,
– Spaghetti bolognese z mięsem wieprzowym,
– Makaron ryżowy z wołowiną i chińską mieszanką warzyw, z pastą curry z mleczkiem kokosowym,
– Ryż brązowy z kurczakiem i brokuły z sosem czosnkowym,
–
W zależności od rodzaju treningu, jeżeli chcemy zrobić trening siłowy z ciężarami, dobrze jest dodać przed treningiem węglowodany proste. Jeżeli natomiast planujemy dłuższą sesję cardio, to przydadzą się węglowodany o niższym indeksie glikemicznym.
Bardzo ważny jest także odstęp pomiędzy posiłkiem i czasem rozpoczęcia treningu. Warto zadać sobie pytanie ile czasu na trening mamy, jakie mamy preferencje i jaki to jest trening?
Jeżeli chodzi o czas, to istotna jest głównie objętość i ilość błonnika w danym posiłku. Jeżeli posiłek jest duży i bogaty w błonnik to posiłek będzie długo zalegał w żołądku, więc na treningu będzie nam ciężko. Taki obfity obiad spożywamy ok. 1,5 – 2 godziny przed treningiem, aby czuć się najlepiej, najlepiej jest spożyć pełnowartościowy posiłek. Po takim czasie żołądek już nie będzie przejęty trawieniem.
Zjedzenie dużego treningu przed posiłkiem z pewnością nie przyniesie pozytywnych efektów. W najlepszym wypadku będziemy mieli ciężki trening, a w najgorszym możemy zwymiotować.
Co najlepiej jeść tuż przed treningiem
Co zrobić, jeżeli nie zdążymy zjeść dużego i pełnowartościowego posiłku 2 godziny przed treningiem?
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się węglowodany proste, szybko wchłanialne: owoce: banany, pomarańcze, czekolada gorzka, batony energetyczne w małych ilościach.