Węglowodany – przed, czy po treningu?

Węglowodany są jednym z 3 najważniejszych składników odżywczych, które spożywamy każdego dnia. To one odpowiadają za to, ile energii mamy w ciągu dnia i czy starczy nam sił na wszystkie zaplanowane aktywności. Są one szczególnie ważne, kiedy trenujemy. Jednak często okazuje się, że nie wiemy kiedy powinniśmy je spożywać. Węglowodany przed czy po treningu?

Dlaczego potrzebujemy węglowodanów?

Węglowodany dają siłę naszym mięśniom, dzięki czemu jesteśmy w stanie się poruszać, ćwiczyć i podnosić ciężary. Dlatego tak ważnym jest to, żeby dostarczyć ich wystarczającą ilość. Co więcej, w przypadku większości osób węglowodanów powinno być znacznie więcej, niż tłuszczu i białka. Składnik ten warto czerpać ze zdrowych źródeł, takich jak owoce, warzywa czy produkty zbożowe. Dużo węglowodanów znajdziemy w pełnoziarnistym ryżu, czy żytnim chlebie. Jeśli połączymy te składniki z owocami i warzywami, powstanie posiłek idealny, który doda nam energii i sił na cały dzień.
Dużo węglowodanów znajdziemy też w cukrze słodyczach, czy wyrobach cukierniczych. Warto pamiętać jednak, że są to cukry proste, które dadzą nam tylko krótki zastrzyk energii. Ta siła szybko zniknie i poczujemy zmęczenie. Dlatego dużo lepiej jest czerpać węglowodany ze zdrowszych produktów. W takim przypadku energia zostanie z nami na dłużej i będziemy w stanie zrobić znacznie więcej.

Węglowodany przed czy po treningu? Kiedy je jeść i w jakich ilościach?

Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy spożywać węglowodany: przed, czy po treningu? Odpowiedź nie jest taka prosta, jakby się mogła wydawać. Tak naprawdę, warto spożyć wysoko węglowodanowe posiłki zarówno przed jak i po treningu. Węglowodany przed ćwiczeniami dodadzą nam energii i sprawią, że nasz trening będzie dużo bardziej wydajny i dłuższy. Będziemy mieć więcej siły na aktywność fizyczną.
Warto też spożyć węglowodany po treningu, żeby zregenerować siły po intensywnym wysiłku. Nasze mięśnie zużywają bardzo dużo energii, kiedy ćwiczymy, a więc musimy uzupełnić jej braki. Dlatego też, po siłowni warto zjeść banana lub wypić koktajl owocowy. Wiele klubów fitness sprzedaje nawet tego rodzaju produkty, żebyśmy mogli spożyć je krótko po skończeniu ćwiczeń.

Dostarczając swojemu organizmowi wystarczającą ilość węglowodanów będziemy mieć pewność, że nasze ciało będzie jak najbardziej wydajne. Warto pamiętać jednak, żeby wybierać źródło tej substancji mądrze. Owoce, warzywa i produkty zbożowe sprawdzą się znacznie lepiej, niż słodycze czy drożdżówki.