Dieta niskowęglowodanowa a zdrowie: Korzyści i badania naukowe

Dieta niskowęglowodanowa – fakty i mity

Dieta niskowęglowodanowa to jedna z najpopularniejszych diet ostatnich lat. O ile dla osób zdrowych i aktywnych fizycznie może być ona skuteczną metodą na zachowanie witalności, o tyle dla innych może okazać się groźna dla zdrowia. Co warto wiedzieć o diecie niskowęglowodanowej i na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem jej stosowania?

Początek diety niskowęglowodanowej

Dieta niskowęglowodanowa powstała w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i pierwotnie miała być terapią dla pacjentów z padaczką. Okazało się, że zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie pozytywnie wpływa na organizm i poprawia samopoczucie. Wkrótce dietę tę zaczęli stosować także sportowcy, a później zaczęła zyskiwać na popularności jako jedna z metod odchudzania.

Co to jest dieta niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa to dieta, w której zmniejsza się ilość spożywanych węglowodanów, a zwiększa się ilość tłuszczów i białek. W diecie tej zaleca się spożywanie przede wszystkim mięsa, ryb, jajek, orzechów, olejów roślinnych, warzyw niskoskrobiowych oraz owoców o niskiej zawartości cukru. Z kolei należy unikać słodyczy, pieczywa, makaronów, ryżu, ziemniaków i produktów wysoko przetworzonych.

Korzyści z diety niskowęglowodanowej

1. Odchudzanie – dieta niskowęglowodanowa jest jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających. Wydalanie wody z organizmu sprzyja szybkiemu traceniu kilogramów.

1. Zwiększenie witalności – redukcja węglowodanów w diecie wpływa na zwiększenie energii i witalności organizmu.

1. Poprawa zdrowia jamy ustnej – ograniczenie spożywania produktów przetworzonych i cukru zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej.

Badania naukowe

Badania przeprowadzone w latach 80. XX wieku wykazały, że dieta niskowęglowodanowa może wpływać na zdrowie, m.in. zwiększając ryzyko wrzodów żołądka, zwiększając poziom cholesterolu i obecność płyt na ścianach tętnic. Jednak późniejsze badania nie potwierdziły tych wyników i udowodniły, że dieta niskowęglowodanowa ma pozytywny wpływ na organizm.

Zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów w diecie wydaje się być skuteczną metodą na odchudzenie i poprawienie witalności, jednak decyzję o rozpoczęciu diety niskowęglowodanowej powinno poprzedzać skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ dieta ta nie jest dla każdego i może mieć negatywny wpływ na zdrowie.