Jak zrównoważyć dietę na diecie bez nabiału

Moda na dietę bez nabiału trwa w najlepsze. Coraz więcej osób rezygnuje z mleka, sera czy jogurtów i zastępuje je roślinnymi odpowiednikami. Dieta bez nabiału może przydać się zarówno osobom, które z powodów zdrowotnych muszą zrezygnować z nabiału, jak i tym, którzy decydują się na taki styl odżywiania z innych przyczyn. Niestety, nie ma wątpliwości, że rezygnacja z nabiału wynosi nas poza strefę wygody, ponieważ nabiał jest doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy D. Jak zatem zrównoważyć dietę na diecie bez nabiału?

1. Roślinne źródła białka
Zrezygnowanie z nabiału może oznaczać, że w naszej diecie jest mniej białka. Wapń w połączeniu z białkiem jest istotny dla wytrzymałości i siły kości, a białko jest jednym z kluczowych czynników budujących mięśnie. Na szczęście świeże warzywa, orzechy, nasiona, tofu, czy ciecierzyca zawierają odpowiednią ilość białka, którą z powodzeniem można włączyć do codziennej diety.

– Warto włączyć do swojej diety jarmuż, szpinak, brokuły, fasolę czy quinoa, które są bogate w białko i inne wartości odżywcze.

1. Roślinne źródła wapnia
Nabiał jest doskonałym źródłem wapnia, ale w diecie bez nabiału musimy szukać innych dostawców tego składnika. Wapń jest niezbędny dla naszych kości, a także wpływa na procesy metaboliczne.

– W diecie może pomóc wapno, oliwki, migdały, nasiona sezamu, jarmuż czy brokuły.

1. Witamina D
Witamina D, znana jako “witamina słoneczna”, jest produkowana przez organizm pod wpływem promieni UVB, ale w zimie jej poziom w organizmie spada dramatycznie. Wraz z brakiem spożywania nabiału znikają także dostawcy witaminy D.

– Na szczęście wapń i witamina D idą ze sobą w parze, więc warto zadbać, by ich poziom w organizmie był na odpowiednim poziomie, m.in. poprzez suplementację witaminy D lub częste przebywanie na słońcu.

1. Zdrowe tłuszcze
W diecie bez nabiału łatwo jest wpaść w pułapkę i uznać, że większość tłuszczów jest “zła”. Nic bardziej mylnego. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i powinny stanowić część codziennej diety.

– W diecie bez nabiału warto zwrócić uwagę na tłuszcze z orzechów, pestek czy awokado. Z pewnością pomogą w zrównoważeniu diety!

1. Alergia na gluten
Niektóre produkty roślinne mogą zawierać gluten, który jest szkodliwy dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu.

– Dobrym sposobem na uniknięcie glutenu jest sięgnięcie po alternatywne produkty, takie jak mąka z ryżu, płatki owsiane, quinoa.

Podsumowując, dieta bez nabiału może być dobrym rozwiązaniem do zrównoważonego odżywiania, jeśli tylko położymy nacisk na uzupełnienie braków wynikających z rezygnacji z nabiału. Przy okazji taka dieta może nam pomóc odkryć wiele smacznych i zdrowych roślinnych źródeł białka, tłuszczu i innych składników odżywczych.